Jednoznačnými favority v očekávání nových informací jsou dotační programy IROP a IPRM. V tuto chvíli čekáme na zveřejnění podmínek pro oba programy. To ale rozhodně neznamená, že bychom měli jenom vyčkávat. „Naopak – toto období bychom měli plně využít pro kvalitní přípravu,“ doporučuje Jakub Slačík, ředitel společnosti Alumbrado, kterého jsme požádali o rozhovor.

Neztrácet čas a začít s přípravou – kde bychom ale měli začít?
Alfou i omegou i v tomto případě zůstává kvalitně zpracovaný projekt. Jen tak bude mít vlastník domu správné výchozí informace. Na jejich základě bude nesrovnatelně rychlejší a snadnější aktuální nabídku dotačního programu správně vyhodnotit. Často se setkáváme s tím, že se SVJ nebo družstvo k vidině dotací upnou natolik, že jsou připraveni splnit prakticky jakékoliv podmínky, které budou pro přiznání dotace požadovány. Běžně se pak stává, že kvůli dotaci rozšiřují rekonstrukci domu nebo navyšují parametry tak, aby podmínkám vyhověli. Tyto úpravy ale stojí peníze navíc. Proto je nutné správně posoudit, zda se, vzhledem k reálné výši dotace, tato navýšení vůbec vyplatí. To vyžaduje znalosti i zkušenosti, které, pokud SVJ nebo družstvo nemá ve svých řadách přímo odborníka na danou problematiku, výrazně převyšují možnosti výboru.

Až ale budou známy podmínky dotačního programu, o který se budeme chtít ucházet, pak ale budeme muset náš projekt zpracovávat znovu a tedy opět zaplatit a ztratit čas?
To určitě ne. Pokud je projekt zpracován kvalitně, bude stačit jej na požadavky dotačního programu jenom upravit nebo doplnit. To je, ve srovnání s vypracováním kompletního projektu, nesrovnatelně méně časově i finančně náročné.
Je zde i další silný argument – nevyjdou-li pro vás dotace jako vhodné řešení, budete moci s hotovým projektem pokračovat a realizovat rekonstrukci bez dotace. Podmínky jsou stále příznivé, i když úrokové sazby již začínají stoupat. Úvěry tak budou dražší, více zahajovaných staveb zvedne cenu stavebních prací. Je nutné si také uvědomit, že odkládáním rekonstrukce se nejen připravujete o úspory, ale technický stav domu se dále zhoršuje, takže rekonstrukce bude i nákladnější svým rozsahem.

Jak bychom měli při porovnání výhodnosti dotačního programu pro náš konkrétní dům postupovat?
To určitě není úkol pro výbor družstva nebo SVJ. Vyhodnocení svěřte firmě, která má v oblasti dotací zkušenosti. To je mimořádně důležité, protože tyto služby nabízí i některé běžné stavební firmy, které tak chtějí zvýšit svou šanci na získání zakázky. Jediné, co pro vás pak udělají, je, že za vás podají žádost o udělení dotace. I když vám budou kladné vyřízení dotace možná slibovat a zaručovat, není to pravda. Dotace jsou sice nárokové, ale obecně nelze předjímat, zda a v jaké výši budou přiznány. Navíc i zde pochopitelně platí, že základem musí být posouzení vhodnosti dotačního titulu pro váš dům – to už tyto firmy nedělají, protože v jejich zájmu je pouze získání zakázky.

Co bychom tedy nyní měli udělat?
Na to jsem již zčásti odpověděl v předchozí otázce. Nemusíte mít žádné odborné znalosti a snažit se studovat dotační programy a hlídat termíny. Základem by měla být konzultační schůzka s profesionální společností, která se této oblasti věnuje komplexně a dlouhodobě. Tuto službu nabízí i Alumbrado, které je poradenským centrem společnosti Dům plný úspor pro oblast Moravy a Slezska. Z toho vyplývá i zaměření našich služeb.
Zpracováváme energetické audity, průkazy energetické náročnosti budov, projektové dokumentace pro stavební povolení a realizaci stavby, studie, odborné posudky, výběrová řízení, žádosti o dotace, vyřízení stavebního povolení. Bytová družstva nebo SVJ nás mohou kontaktovat telefonicky nebo přes formulář na našem webu www.alumbrado.cz. Seznámíme se s vaším domem, společně probereme vaše cíle a představy a vyhodnotíme optimální postup. Základem je vždy komplexní pohled a návrh opatření, směřujících k maximální efektivitě. Cílem je zlepšení technického stavu domu, komfort bydlení a snížení nákladů – a to jak s dotacemi, tak bez nich.

News Reporter

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *